X’e karşı yürütülen hukuk mücadelelerine bir yeni daha ekleniyor

Elon Musk‘un platformu kaotik bir şekilde ele geçirmesinin ardından, Travis Brown’ın araştırması, X’in pek de hoş olmayan bir şekilde resmedildiği raporunu ortaya çıkardı. Brown, Musk’ın görev süresinden çok önce bir yıl boyunca Twitter’da açık kaynaklı projeler üzerinde çalışıyordu. Musk satın alımın ardından platformda nefret söylemi ve hesapların askıya alınmasını araştırmaya başladı ve kar amacı gütmeyen bir veri şeffaflığı kuruluşu olan Open Knowledge Foundation ile birlikte geliştirdiği bir yazılım aracı aracılığıyla X verilerini topladı.

Brown, dijital şiddetle mücadele eden bir Alman kuruluşu olan HateAid’in desteğiyle hesabını geri almak için mücadele etme planlarını duyurdu. Grubun yardımıyla Brown bir ihtiyati tedbir kararı aldı ve ilk seferde hesabını geri yükledi.

X’e karşı yürütülen hukuk mücadelelerine bir yeni daha ekleniyor

Ancak X’in tuttuğu bir avukatlık bürosu, Berlin Bölge Mahkemesinin başka bir ihtiyati tedbir talebini reddetmesine itiraz eden Brown’un itirazına son vermek amacıyla 36 sayfalık bir karşı mektup sundu.

Brown, şirketin davranışının platformu “giderek daha tehlikeli” hale getirdiğini savunarak, “X‘in eylemleri, platformda aşırılık ve dezenformasyonu izleyen araştırmacıları susturma girişimidir” dedi. “Yine de susturulmayacağız ve veri toplamaya ve paylaşmaya devam edeceğiz çünkü bu platformların dünyamız üzerindeki etkilerini anlamaya hepimizin hakkı var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir