Prof. Dr. Naci Görür’den Japonya mesajı: Güneydoğu’da aynı deprem binlerce can aldı

Deprem ülkesi Japonya’da 1 Ocak sabahı, ülkenin kuzeydoğusunda 7.5 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği duyuruldu. Depremin büyüklüğü daha sonra 7.4 olarak güncellendi. Depremin ardından bölgede tsunami uyarısı yapıldı.

7.4’LÜK DEPREMDE CAN KAYBI 78’E YÜKSELDİ

Japonya’nın batısındaki İşikawa eyaletinde ve bu bölgedeki Noto Yarımadası kıyısında meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 4 Ocak sabah 08:00 itibariyle 78’e yükseldi.

NACİ GÖRÜR’DEN JAPONYA MESAJI

Türkiye’nin önde gelen deprem bilimcilerinden Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından Japonya mesajı paylaştı.

Görür, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
“Arkadaşlar biraz dertleşelim. Buna ihtiyaç var. Biliyorsunuz istesek de istemesek de ülkemizin birçok yerinde depremler oluyor. Yıkılıyoruz, canlarımızı kaybediyoruz. Japonya’da olan 7.6 depremini gördünüz. Şu ana kadar 60 kişi öldü. Deprem kentinde normal yaşam büyük ölçüde kesintiye uğramadı.

GÜNEYDOĞU’DA AYNI DEPREM BİNLERCE CAN ALDI

Aynı büyüklükte bir deprem bizde, Güneydoğu’da binlerce can aldı. Neden diye hiç düşündünüz mü? Japonya’da kentler çoğunlukla deprem dirençli. Yerleşim alanlarını deprem dirençli yapıyorlar ve depremi minimum kayıp ve hasarla atlatıyorlar.

Bizim için de tek çıkar yol o. Onun için deprem dirençli bir kampanya başlatalım. Sağolsunlar hemen hemen her partiden belediye başkanı adaylar ve aday adayları bu kampanyaya destek veren yazılar yazdılar.

Ben de teşvik etmek için hesabımdan yayınladım. Bazı izleyicilerim onlar hakkında neler neler söylediler. Arkadaşlar, kendimize gelelim. Niyet okumayalım. İster öyle ister böyle gelin etik değerler çerçevesinde kenetlenelim.

Bu ülkede, deprem dirençli kentler oluşturmanın mümkün olduğuna halkımızı inandıralım. Depremde insanımız ölmesin diyelim. Bizi yönetmeye talip olan tüm partilerden deprem dirençli kentler talep edelim. Bunun için milletimizden gözetim ve denetim görevini yerine getirsin isteyelim.

Bu görevi de mülkün sahibi olarak yerine getirmesini isteyelim. Başka türlü bu sorunu çözemeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir