Pandemi kısıtlamalarını eleştiren savcı göreve iade edildi

Covid-19 pandemisinde hükümetin kısıtlama uygulamalarını “Pandemi genelgeleri hukuki değil” diyerek eleştirmesi nedeniyle görevinden uzaklaştırılan Viranşehir Savcısı Eyüp Akbulut, göreve iade edildi.

Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut, 2021 yılının Mayıs ayında YouTube üzerinden yayınlanan ve İslamcı şair İsmet Özel’in şiirine atıfla ‘Esenlik Bildirisi’ adını verdiği videosunda, mesleki görevlerini yapamadığını söylemişti.

Pandemi sürecine ilişkin birçok uygulamanın hukuk devleti ile bağdaştırılamayacağını ve mağduriyetlere sebep olduğu yönünde bir açıklama yapmıştı.

Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve seyahat yasaklarının tamamının hukuka aykırı olduğunu belirten Akbulut, aşı karşıtı olmadığını söylemişti.

Bugüne kadar yaşadığı sıkıntıların daha öncede birçok hukukçu ve uzman kişilerce dillendirildiğini belirten Akbulut, uygulanan sokağa çıkma yasağı, seyahat kısıtlamaları ve maske takma zorunluluğunun hukuka aykırı olduğunu iddia etmişti.

Akbulut’un açıklaması ardından HSK tarafından Savcı hakkında inceleme başlatılmıştı.

HSK 2. Dairesi, pandemi kısıtlamaları ve kesilen cezaları eleştiren Viranşehir Savcısı Eyüp Akbulut’u görevden uzaklaştırmıştı.

TIKLAYIN | Salgın tedbirlerinin hukuksuz olduğunu savunarak soruşturma başlattığını duyuran Viranşehir Savcısı Eyüp Akbulut görevinden uzaklaştırıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir