Neredeyse iki ay oldu hala temiz su yok… İYİ Partili Başhekim yalvardı

İYİ Parti’nin İskenderun’da kurduğu sahra hastanesinin başhekimi Hasan Sami Özvarinli, “Bölgede büyük bir salgın var ve bunun tek sebebi bu insanlara içme suyu sağlayamamak ve banyo imkanları sunmamak, başka hiçbir izahatı yok. Eğer bu mücadeleyi vermezsek depremde göçüğün altından kurtardığımız insanları bu diareden, ishal ve bulantıdan kaybederiz” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden 40 gün geçti, binlerce yurttaş yaşamını yitirdi, yüzbinlerce yurttaş yurdunu terk etmek zorunda kaldı. 11 ilin etkilendiği deprem bölgesinde yurttaşlar bu sıralar sağanak yağışın neden olduğu sel ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Deprem bölgesinde birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü hem sağlık çalışmaları hem de insani yardım desteği sunmaya devam ediyor. Bunlardan birisini de depremden birkaç hafta sonra Hatay’ın İskenderun ilçesine kurulan sahra hastanesi oluşturuyor. İYİ Parti tarafından kurulan hastane yaklaşık 24 gündür aktif bir biçimde yurttaşlara sağlık hizmeti sunuyor. Hastanede ayrıca yurttaşların ilaçlarını temin edebilmeleri için bir de eczane yer alıyor.

Sahra hastanesinin başhekimi ve aynı zamanda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başdanışmanlarından Hasan Sami Özvarinli, ANKA Haber Ajansı’na çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“24 SAAT ARALIK HİZMET VEREN BÖLGENİN TEK ECZANESİ DİYEBİLİRİM”

“24 gündür aralıksız faaliyetteyiz, 24 saat hizmet vermekteyiz. Günde ortalama 400-500 civarı hasta bakmaktayız. Günlük ortalama 600-700 vatandaşımıza insani yardım desteği sunmaktayız. Özellikle çocuk maması, hijyen ve çocuk bezi gruplarında olmaktadır. 24 saattir aralık hizmet veren bölgenin tek eczanesi diyebilirim. Yeni yeni eczanelerimiz açıldı onların da toparlanması için bizim burada olmamız bir aralık doğurdu, onlar da işlerini toparladılar. 24 gün boyunca bütün kronik hastaların ilaçlarını dağıttık.

“BÖLGEDEKİ DEPREMZEDELERİN ÇOCUKLARI, HEMŞİRELİK OKUYAN, TIP EĞİTİMİ ALAN SON SINIF ÖĞRENCİLERİ VE PRATİSYEN HEKİMLİK YAPAN UZMAN DOKTORLAR”

Maksimum sayımız 65 kişiye kadar çıktı. Sahada 42 gönüllümüz var, bunların yarısına yakını bölgedeki depremzedelerin çocukları, hemşirelik okuyan, tıp eğitimi alan son sınıf öğrencileri ve pratisyen hekimlik yapan uzman doktorlar. Türkiye’nin her yerinden bize ulaşan buraya gelen insanlarımız var.”

“KEŞKE ONLAR YAPSA BU İŞLERİ, KEŞKE ONLAR BECEREBİLSE BU İŞLERİ, BU SÜREÇTE BECEREBİLSELERDİ”

Özvarinli, Sağlık Bakanlığı’ndan ekipman desteği alıp almadıkları sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“Burada Sağlık Bakanlığı’ndan hiçbir ekipman, hiçbir personel desteği sahada yok. Çok fazla nitelikle sağlık hizmeti verince sevklerin sayısı arttı, sevklerin sayısı artınca Sağlık Bakanlığı buraya 112 komuta kurmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı ambulans hizmeti başlattı. Devlet varsa biz devletin varlığıyla sevinen insanlarız, devletin varlığı ve bütünlüğü bizi mutlu eder. Keşke onlar yapsa bu işleri, keşke onlar becerebilse bu işleri, bu süreçte becerebilselerdi. Ama biz alnımızın akıyla bu işi yaptık. Sadece Türk Eczacılar Birliği’ne teşekkür etmek isterim, ciddi manada bize profesyonel danışmanlık olarak ve ilaç açısından destek verdi. Biz bunu 3 gün önce kurmadık, 24 gündür bu hastane bu performansta. 24 gündür aynı hizmetleri veriyor.”

“BİZ BURAYI İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE PROFESYONEL KISMINI TESLİM EDİYORUZ”

İYİ Parti’nin kurmuş olduğu sahra hastanesinin yürütücülüğünü artık İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Özvarinli, hastane görevlerinin gönüllü ekipler tarafından profesyonel ekiplere teslim edilmesinin öneminin altını çizerek şöyle konuştu:

“İstanbul Büyükşehir Belediyemize hastanemizin teslimini yapıyoruz. Gönüllü doktor olarak çalışmaya devam edeceğiz. Gönüllülük işleri sahalarda çok uzun süresi olmaması gereken işler çünkü bir anlamda profesyonelleşmek şart. Bu profesyonelleşme vatandaşımıza iyi bir hizmetin önünü açıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu yönde bir niyet ortaya koydular ve Genel Başkanımızın talimatlarıyla, Turhan Çömez hocamızın da koordinasyonuyla biz burayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönetim kısmını, profesyonel kısmını teslim ediyoruz.”

“BUGÜN 40’INCI GÜNE YAKLAŞTI DEPREM OLALI DAHA BÖLGEDE 2 KERE BANYO YAPTIM DİYEN İNSANLAR VAR”

Hastanedeki çalışmalara ilişkin detaylı bilgi veren Özvarinli, “Bölgede özellikle banyo ve tuvalet ihtiyaçları giderilemedi. Bugün 40’ıncı güne yaklaştı deprem olalı daha bölgede 2 kere banyo yaptım diyen insanlar var. Bunlar az değil bölgenin yüzde 70-80’i belki 20 günde bir yıkanıyor. Buradaki sağlıkçılar da öyle. Apse çok fazla karşımıza çıkıyor. Bütün aletlerimiz çalışır durumda. Şu tarafta bir ameliyathanemiz, yanında bir diş hekimliği kliniğimiz öbür tarafta da laboratuvarımız bulunmakta. 4 tane muayene istasyonunda toplam 9 gözlem yatağında günlük 500 hastaya sıhhatli hizmet veriyoruz” diye belirtti.

“BÖLGEDE BÜYÜK BİR SALGIN VAR VE BUNUN TEK SEBEBİ BU İNSANLARA İÇME SUYU SAĞLAYAMAMAK VE BANYO İMKANLARI SUNMAMAK, BAŞKA HİÇBİR İZAHATI YOK”

Bölgede bir salgın olup olmadığına ilişkin de konuşan Özvarinli, “İlk geldiğimiz hafta üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla uğraştık. Ama tabii ki bir doktor olarak tahmin ediyorduk bulantı, kusma sıkıntılarının geleceğini. Dün gece sırf 7 tane çocuk geldi. Biz şu ada 24 saat boyunca neredeyse 500 hastanın yarısı bulantı, kusma, diare…Yani bölgede bir salgın var. Bölgede büyük bir salgın var ve bunun tek sebebi bu insanlara içme suyu sağlayamamak ve banyo imkanları sunmamak başka hiçbir izahatı yok. Eğer bu mücadeleyi vermezsek depremde göçüğün altından kurtardığımız insanları bu diareden, ishal ve bulantıdan kaybederiz” dedi.

Sahra hastanesinin hemen yanında İYİ Parti tarafından engelli çocuklar için iki adet çadır okuld da kuruldu. Şehit öğretmenler Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın’ın isimlerinin verildiği okulların kısa sürede faaliyete geçmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir