Kredi Kartı Kullanıcılarına Yeni Tehdit! 10 Bin TL Üzeri Olan Herkesi İlgilendiriyor

Alışveriş esnasında birçok birey, özellikle kredi kartı kullanmak yerine banka kartını tercih ediyor. Ancak, banka kartı kullanmanın kredi kartına göre daha sağlıklı ve avantajlı olduğu iddia ediliyor. Limiti 10 bin TL’nin üzerinde olan birçok kişi, internet alışverişlerinde kredi kartını tercih etmekte, ancak bu tercihin riskleri de beraberinde getirmektedir.

CNN Türk’te paylaşılan habere göre, banka kartı kullanmanın tehlikeli olabileceği belirtiliyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, bazen kullanıcılar dolandırıcılarla karşılaşabiliyor. İnternet alışverişlerinde banka kartları ve kredi kartları arasında ödeme farklılıkları ortaya çıkıyor. Dolandırıldığınızda, banka kartlarından iade almanız mümkün değilken, kredi kartlarından yapılan işlemlerde iade alabilme olanağı bulunuyor.

TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Banka kartıyla ödeme yaptığında sipariş ettiği ürün gelmez ve dolandırılırsa, bankaya müracaat ettiğinde sonuç alamıyor. Çünkü banka kartıyla yapılan ödeme hesaptaki paranın karşı tarafa aktarılması anında.” Bu nedenle, Aydın Ağaoğlu kredi kartı kullanımını öneriyor ve banka kartı kullanmanın dezavantajlarına dikkat çekiyor.

TUZAĞA DÜŞMEMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT

Banka kartlarından yapılan ödemeler, hesap bakiyesinden direkt çekildiği için geri almak zor. Ağaoğlu, “Kredi kartıyla ödeme yapsınlar. Banka kartıyla yapılan ödeme anında karşı tarafın hesabına geçeceği için yapılacak bir şey yok. Bu sahtekarlar özellikle yurt dışına aktardıkları için paraları, giden paranın akıbetini tespit edip savcılıkların da sonuç alması genellikle mümkün olmayabiliyor. Oysa kredi kartıyla ödeme yaparlarsa o ödeme provizyona düşüyor. Ayrıca kredi kartıyla alışveriş yapmak için üye işyerleri teminat veriyorlar bankalara.” şeklinde konuşuyor.

İnternet alışverişlerinde sahte sitelere karşı dikkatli olunması gerektiğine vurgu yapan Ağaoğlu, “Uygulamalarını cep telefonlarına indirirlerse her zaman güvenli alışveriş yapabilirler.” diyor.

Kredi kartı dolandırıcılığından korunmak içinse birkaç önlem almak gerekiyor. Kredi kartı bilgilerini kimseyle paylaşmamak, güvenli siteleri tercih etmek, düzenli olarak ekstreleri kontrol etmek ve tanımadık harcamaları bildirmek, bu önlemler arasında sayılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir